


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 400 pF |
| Length | 6.8 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 580 mV |
| Reverse Recovery Time | 5 ns |
| Average Rectified Current | 10 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 45 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 45 V |
| Element Configuration | Common Anode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 90 A |
| Reverse Voltage | 45 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 90 A |
| Reverse Current | 500 µA |
Stock: 14944
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61964
Ext.Price$0.61964
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61964 | $0.61964 |
| 10 | $0.42800 | $4.28000 |
| 25 | $0.39938 | $9.98450 |
| 50 | $0.37268 | $18.63400 |
| 100 | $0.34776 | $34.77600 |
| 300 | $0.30715 | $92.14500 |
| 500 | $0.27129 | $135.64500 |
| 1000 | $0.24667 | $246.67000 |
